Membership ID: Password:     lost password
  Please select a month then year
  5 Year Calendar - View or download csv


Shows between Friday 31 March 2017 and Monday 01 May 2017

CENTRAL WORKING TRIALS CLUB
Dates: Saturday 01 April 2017 - Sunday 02 April 2017
Show Type: TD Working Trial
Location:

TAUPO DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 01 April 2017 - Sunday 02 April 2017
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location: Taupo
Judge 1: Wendy Paterson
Judge 2: Meredith Pitcher
Judge 3: Susan Sheppard
Judge 4: Pat Walthew
Judge 5: John Muir

ROTORUA DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 01 April 2017 - Sunday 02 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class
Location:
Judge 1: Lyn Sayers
Judge 2: Libby Ellery
Judge 3: Carl Ranford
Judge 4: Paul Taylor
Judge 5: Martin Bush
Judge 6: Justine Dale

CENTRAL TOY DOG ASSOCIATION
Dates: Saturday 01 April 2017 - Saturday 01 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Cambridge
Judge 1: Marie Bailey

CAMBRIDGE KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 01 April 2017 - Sunday 02 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location:
Judge 1: Mrs N Clarke
Judge 2: Mrs N Bailey
Judge 3: Mrs M Schelbach
Judge 4: R Barden
Judge 5: Mrs B Tophill
Judge 6: Mr I Smith
Judge 7: Mrs E Ekstam

EXECUTIVE COUNCIL MEETING
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: MEETING
Location: Porirua

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) AD Class Championship Obedience Test (2)
Location:
Judge 1: Steve Chester
Judge 2: Meredith Evans
Judge 3: Steve O'brien
Judge 4: Susan Sheppard

NORTH TARANAKI DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Championship Obedience Test (3) Rally-O Championship Show
Location:
Judge 1: Kate Winters
Judge 2: Sue Howe
Judge 3: Jo Miller
Judge 4: Ruth Deacon
Judge 5: John Muir
Judge 6: Michael Hoy
Judge 7: Paula Robertson

EASTERN BAY OF PLENTY DOG OBEDIENCE CLUB
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (2)
Location:
Judge 1: Isobel Syme
Judge 2: Chris Moody
Judge 3: Allan Rohde
Judge 4: Lyn Sayers

CHRISTCHURCH DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Rally-O Championship Show (2) Obedience Ribbion Trial
Location:
Judge 1: Ruth Thorburn
Judge 2: Helen Carter

EAST COAST HOUND ASSOCIATION
Dates: Saturday 08 April 2017 - Saturday 08 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Dannevirke
Judge 1: Graeme Missen

NELSON LADIES KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location:
Judge 1: I Rasmussen
Judge 2: G Goller

RUAHINE KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 08 April 2017 - Sunday 09 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location:
Judge 1: G Missen
Judge 2: R Kemp
Judge 3: G Doyle
Judge 4: G Rumpler

COUNTIES DOG TRAINING CLUB
Dates: Friday 14 April 2017 - Friday 14 April 2017
Show Type: Championship Obedience Test (1)
Location:
Judge 1: Ms Sally Main
Judge 2: Mrs Robyn Howard
Judge 3: Mrs Wendy Paterson
Judge 4: Mr John Muir
Judge 5: Mrs Sue Howe

AUCKLAND SPANIEL CLUB
Dates: Friday 14 April 2017 - Friday 14 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Ardmore Auckland
Judge 1: Keith Simmons

THE HOUND CLUB OF AUCKLAND
Dates: Friday 14 April 2017 - Friday 14 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Ardmore Auckland
Judge 1: Mrs M Watson

AUCKLAND NON-SPORTING & UTILITY DOG ASSN
Dates: Friday 14 April 2017 - Friday 14 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Ardmore Auckland
Judge 1: Heather Jones
Judge 2: Margaret Courtney-reid

NORTH CANTERBURY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Friday 14 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Championship Show (2) Championship Show BENEFIT SHOW (1)
Location:
Judge 1: Mrs Ladawan Chothithada
Judge 2: Mrs Ann Long-doyle
Judge 3: Mr Petru Muntean
Judge 4: Mr Roberto Nestor Del Puerto
Judge 5: Mr Louis Kruger
Judge 6: Mr Geoff Blyth
Judge 7: Mr Jason Moore

TAIERI CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (2) ADX Advanced Class A
Location:
Judge 1: Paul Taylor
Judge 2: Isobel Syme
Judge 3: Kevin Burnette

ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 15 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Championship Obedience Test (2) Rally-O Championship Show
Location:
Judge 1: Ray Murray
Judge 2: John Muir
Judge 3: Keith Florian
Judge 4: Carol Moffitt
Judge 5: Sally Main
Judge 6: Robyn Howard/sue Howe
Judge 7: Shannon Cleave

WELLINGTON DISTRICT GERMAN SHEPHERD DOG CLUB
Dates: Saturday 15 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Tatum Park Levin
Judge 1: Nancy Herms Sv
Judge 2: Jo Cathie Sv

SOUTHERN BULLDOG CLUB
Dates: Saturday 15 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Open Show
Location: Christchurch
Judge 1: Roynne Trainor

CANTERBURY DACHSHUND CLUB
Dates: Saturday 15 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Christchurch
Judge 1: Hal Biermann

AUCKLAND KENNEL COUNCIL
Dates: Saturday 15 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location:

THE MAINLAND STAFFORDSHIRE BULL TERRIER SOCIETY
Dates: Saturday 15 April 2017 - Saturday 15 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Christchurch
Judge 1: Mr Goeff Blyth

THE CENTRAL WELSH CORGI LEAGUE
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Palmerston North
Judge 1: Mrs C Keong
Judge 2: Mrs A Shugg

CANTERBURY WORKING DOG ASSOCIATION
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Christchurch
Judge 1: Ann Long-doyle

SOUTH ISLAND NON-SPORTING & UTILITY DOG ASSOCIATION
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Mandeville Sports Centre
Judge 1: Mr Petru Muntean

SOUTHERN GUNDOG SOCIETY
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island Christchurch
Judge 1: Mr Louis Kruger

SOUTH ISLAND HOUND CLUB
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island Christchurch
Judge 1: Mr H Biermann
Judge 2: Lionel Manning

CANTERBURY COMBINED TERRIER CLUB
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island Christchurch
Judge 1: Max Winch
Judge 2: Betty Hanson

AUCKLAND TOY DOG CLUB
Dates: Sunday 16 April 2017 - Sunday 16 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: Ardmore. Auckland
Judge 1: Jennifer Watt

MACKENZIE COUNTY A & P SOCIETY
Dates: Monday 17 April 2017 - Monday 17 April 2017
Show Type: Championship Show (1)
Location:
Judge 1: Max Winch
Judge 2: Jenny Hamilton
Judge 3: Wendy Finlayson

SELWYN DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (3) Championship Jumpers Event (1) AD Class
Location:
Judge 1: Martin Bush
Judge 2: Graeme Lawson
Judge 3: Meredith Evans
Judge 4: Carole Logan

WAIKATO AGILITY GROUP
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Jumpers Event (6)
Location:
Judge 1: David Cook
Judge 2: Susan Tansey
Judge 3: Allan Rohde
Judge 4: Justin Dale
Judge 5: Chris Richardson

OTAGO CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Rally-O Championship Show (2)
Location:
Judge 1: Yvette Coutts
Judge 2: Arend Van Den Bos

HOROWHENUA OBEDIENCE DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Jumpers Event (3) JMPS (1) SNKR ADX Advanced Class A
Location:
Judge 1: Joanne Rennel
Judge 2: John Macdonald
Judge 3: Sharon Wagener
Judge 4: Chris Moody

SOUTH ISLAND GERMAN SHEPHERD LEAGUE
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Show & Open Show & OA
Location: Christchurch
Judge 1: Nancy Herms
Judge 2: Melanie Groth
Judge 3: Susan Sheppard

DOMINION SAMOYED CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Saturday 22 April 2017
Show Type: Championship Show
Location: McLeans Island Christchurch
Judge 1: Marion Dee Ward

CANTERBURY CAVALIER KING CHARLES SPANIEL CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location: christchurch
Judge 1: Dawn Hunter
Judge 2: Rob Dix

DOMINION COLLIE CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Sunday 23 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location: Otaki
Judge 1: Shelley Bateup
Judge 2: Brett Farrell

DOMINION COLLIE CLUB
Dates: Saturday 22 April 2017 - Saturday 22 April 2017
Show Type: Open Obedience Trial Rally-O Championship Show
Location: Otaki
Judge 1: Michelle Ingham
Judge 3: Rosemary Cleator
Judge 4: Rod Jamieson

MANAWATU KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 22 April 2017 - Saturday 22 April 2017
Show Type: BENFIT SHOW & Open Show
Location:
Judge 1: B Murdoch
Judge 2: K Price
Judge 3: J Stanton
Judge 4: D Schilling
Judge 5: L Diamanti
Judge 6: B Murdoch

WAINUIOMATA DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 April 2017 - Sunday 30 April 2017
Show Type: Championship Obedience Test (2)
Location:
Judge 1: Kate Winters
Judge 2: Lee Engert
Judge 3: Sue Richardson
Judge 4: Jenny Greer
Judge 5: Michael Hoy
Judge 6: Michelle Ingham
Judge 7: Kenn Windley
Judge 8: Libby Ellery

NELSON DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 April 2017 - Saturday 29 April 2017
Show Type: Obedience Ribbion Trial RTRO
Location:

NAPIER DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 April 2017 - Sunday 30 April 2017
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced Class A
Location:

HAWKES BAY DOG TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 April 2017 - Sunday 30 April 2017
Show Type: Championship Jumpers Event (6) ADX Advanced Class ADV
Location:
Judge 1: Lyn Sayer
Judge 2: Martin Bush
Judge 3: Libby Ellery
Judge 4: Ron Frater

BLENHEIM CANINE TRAINING CLUB
Dates: Saturday 29 April 2017 - Sunday 30 April 2017
Show Type: Championship Agility Event (2) Championship Jumpers Event (3)
Location:
Judge 1: Paul Taylor
Judge 2: Roy Thorndycraft

EASTERN BAY OF PLENTY KENNEL ASSOCIATION
Dates: Saturday 29 April 2017 - Sunday 30 April 2017
Show Type: Championship Show (2)
Location:
Judge 1: Mr P Tjerkstra
Judge 2: Mr R Ogden
Judge 3: Mr J Attridge
Judge 4: Mr S Peel

Disclaimer  | Sitemap  | Refund Policy  | Credit Cards  | Copyright  | Webmaster